Działania 2018/2019

„AKTYWNIE W ZDROWIE”

Problemy priorytetowe:

• Niewystarczająca aktywność fizyczna uczniów
  • Nadal bierne spędzanie czasu wolnego przez niektórych uczniów
  • Nieutrwalone nawyki zdrowego odżywiania uczniów
  • Przypadki  nadwaga wśród dzieci i młodzieży

Opis problemu:

W czerwcu 2018r zespół do spraw Promocji Zdrowia dokonał ewaluacji realizowanego wcześniej programu „Ruch i zdrowe żywienie w szkole”. Narzędzia diagnostyczne w postaci ankiet dla uczniów wykazały, że uczniowie zbyt mało czasu w ciągu tygodnia przeznaczają na aktywność fizyczną, a 46% uczniów twierdzi, że są mało aktywni. Niektórzy nadal zbyt często spożywają słodycze i słodkie napoje. Część ankietowanychstwierdziła, że za rzadko sięgają po produkty mleczne i warzywa.

Uzasadnienie wyboru priorytetu:

Ewaluacja programu „ Ruch i zdrowe żywienie w szkole”  oraz obserwacja nauczycieli, wychowawców, pracowników szkoły, a także rozmowy z uczniami pomogły Zespołowi do spraw promocji zdrowia wybrać problem priorytetowy, nad którym będziemy pracować aby zmotywować uczniów do większej aktywności fizycznej w szkole i poza szkołą oraz kształtować dobre nawyki żywieniowe.

Przyczyny istnienia problemu:

• Preferowanie biernych form odpoczynku przez niektórych uczniów
  • Spędzanie czasu wolnego przed komputerem i telefonem
  • Nieutrwalone umiejętności dokonywania właściwych wyborów w zakresie produktów żywnościowych niezbędnych dla prawidłowego rozwoju  (przypadki spożywania fast foodów, produktów wysokocukrowych przez nowych uczniów)

Rozwiązania dla usunięcia problemu:

• Przekazywanie wiedzy i podnoszenie umiejętności uczniów w zakresie znaczenia aktywności fizycznej  w życiu człowieka
  • Zachęcanie uczniów do różnorodnych, aktywnych form spędzania czasu
  • Stworzenie warunków do aktywnego spędzania czasu wolnego – organizacja większej liczby i form zajęć, wykorzystanie sprzętu sportowego i rekreacyjnego
  • Uczenie kontroli parametrów ciała
  • Przekazywanie wiedzy i podnoszenie umiejętności uczniów w zakresie właściwego odżywiania, zgodnego z piramidą żywienia
  • Kształtowanie nawyków zdrowego odżywianiasię uczniów
  • Objęcie szczególna pomocą uczniów z nadwaga.

Galeria działań:

• „Zdrowo i kolorowo”(wrzesień2018) – konkurs na książkę kucharską z przepisami na zdrową żywność. Autorzy trzech najciekawszych i najładniej wykonanych książek, zostali nagrodzeni.

„Fit Kram”(październik2018) – uczestnicy przygotowali  fit stoisko na świeżym powietrzu dla mieszkańców Ostródy. Stoisko zaopatrzone było w zdrowe przekąski, które powstały podczas warsztatów kulinarnych.

• „ Kolorowe kanapki”(październik2018) - warsztaty kulinarne podczas, których uczestnicy samodzielnie przygotowali oraz degustowali zdrowe kanapki z wybranych i zakupionych przez siebie produktów.
  • „Zdrowa woda”(październik2018) - zabawy badawcze w klubie przyjaciół wody. Zabawy przeznaczone były dla najmłodszych wychowanków naszej szkoły. Przeprowadzone były przez animatora, który pokazywał dzieciom ciekawe doświadczenia z wykorzystaniem wody.
  • „Zdrowe kilometry”(listopad2018) – konkurs, w którym uczestnicy mierzyli, przy pomocy aplikacji, przez 3 kolejne dni ilość przebytych kilometrów. Zadanie motywowało do aktywnego spędzania czasu wolnego.
  • „Aktywna przerwa” – (cały rok szkolny) ruch zamiast telefonu. Uczniowie naszej szkoły mieli możliwość aktywnego spędzania czasu. Mogli między innymi jeździć na hulajnogach oraz ćwiczyć z workami treningowymi.

• Zajęcia o charakterze rekreacyjno-sportowym – w tym roku nasi wychowankowie spędzali wolny czas również aktywnie na świeżym powietrzu. Między innymi systematycznie korzystali z miejskiego lodowiska, ucząc się podstawy jazdy na łyżwach, rozwijając tężyznę fizyczną i ogólną sprawność ruchową.

• „Sport trampoliną do marzeń” -w ramach zajęć pozalekcyjnych realizowany był całoroczny projekt, w którymcelem głównym było aktywizowanie środowisk osób niepełnosprawnych oraz integracja środowiskowa osób z niepełnosprawnością intelektualną z osobami pełnosprawnymi. Uczestnicy projektu cotygodniowo korzystali z zajęć rekreacyjnych na basenie w Morągu, systematycznie brali udział w spacerach z kijkami NordicWalking  oraz mieli możliwość udziału w zajęciach strzeleckich w Rapatach.

• „Letnia olimpiada sportowa”(maj2019)- wychowankowie wzięli udział w olimpiadzie sportowej z zamiarem zdrowej rywalizacji oraz udanej zabawy. Tym razem zawodnicy konkurowali na Stadionie Lekkoatletycznym w Ostródzie. Wszyscy chętni mogli zmierzyć się w 4 konkurencjach: bieg na 60m, bieg na 400m, skok w dal i rzut piłką lekarską.

PODSUMOWANIE DZIAŁAŃ SZKOŁY PROMUJĄCEJ ZDROWIE W ROKU 2018/19

Korzyści z naszych działań:

Wzrosła wiedza większości  uczniów i rodziców na temat zdrowego odżywiania i znaczenia ruchu w życiu człowieka

• Zwiększyła się liczba uczniów biorących udział w zajęciach sportowych i ruchowych.
  • Z obserwacji nauczycieli  - zwiększyła się liczba uczniów aktywnie, ruchowo spędzających przerwę
  • Większa liczba uczniów wybierała aktywne formy spędzania wolnego czasu (grupy wychowawcze).
  • Podniosła się sprawność ruchowa uczniów
  • Z rozmów z dziećmi i rodzicami wynika, że  czas ze swoimi dziećmi częściej spędzają aktywnie oraz  częściej spożywają warzywa i wodę,  korzystają ze szkolnych  przepisów kulinarnych.
  • Nauczyciele zaobserwowali, że zmniejszyła się liczba uczniów przynoszących do szkoły słodycze i słodkie napoje.
  • Kilku uczniom  zagrożonym i z nadwagą udało się zmniejszyć masę ciała.

Założone kryterium sukcesu zostało spełnione

• 80% uczniów wzięło udział w różnorodnych zajęciach promujących aktywność fizyczną;
  • wzrosła wiedza uczniów na temat zdrowego odżywiania się oraz właściwego spędzania czasu wolnego,
  • zmniejszyła się liczba uczniów spożywających niezdrowe produktyi napoje.
  • więcej uczniów przynosi warzywa i owoce na drugie śniadanie.