Szkoła Promująca Zdrowie

INTERNAT OPIEKA - WYCHOWANIE - REWALIDACJA NASI PRZYJACIELE 2019/2020 2018/2019 2017/2018 2016/2017 2015/2016 2014/2015 2013/2014 2012/2013 2011/2012 2010/2011 2009/2010 2008/2009 2007/2008

Internat

2016/2017

 

Wieczór Andrzejkowy 

 

                 29 listopada w internacie  odbyła się zabawa andrzejkowa pn: ,, Cygańskie czary – mary ” zorganizowana przez grupę VI  pod kierunkiem pani Joanny Maciejewskiej i pana Piotra Górskiego. Impreza zgodnie z tradycją andrzejkową pełna była wróżb i magii. Zabawę rozpoczęła ,,Droga do szczęścia” czyli ustawianie butów. Wszyscy chętni mieli okazję poznać „Sekret ukryty pod kubkami ”, swoją szczęśliwą gwiazdę, imię swojego oblubieńca a także zakręcić butelką i powróżyć u Cyganki. Wróżby cieszyły się dużym powodzeniem a  do tańca przygrywał dj Mariusz Bieńkowski. Wieczór upłynął w miłej, tanecznej atmosferze. 

 

Konkurs plastyczny pt. „ Ocean – kolorowy świat podwodnej przyrody”

 

 

                        30 listopada podsumowaliśmy konkurs plastyczny pt. „ Ocean – kolorowy świat podwodnej przyrody”, ogłoszony na początku miesiąca przez wychowawców gr. VII.  W konkursie wzięło udział 13 uczestników, którzy wykazali się wielką wyobraźnią twórczą. Prace wykonane  były  różnorodną techniką, ale wszystkie odznaczały się pomysłowością, przepiękną kolorystyką  i oddawały tajemniczy klimat oceanu. Odwiedzający internat mogli podziwiać je na wystawie w holu budynku. Spośród prac jury wybrało laureatów w dwóch kategoriach wiekowych.   W młodszej grupie zwycięzcą została Wiktoria Dworańska, miejsce II otrzymali ex aequo  Paulina Osicka i Adam Falkiewicz a miejsce III – Kacper Matuszewski.  W starszej grupie wiekowej miejsce I zajął Łukasz Kleber,  miejsce II otrzymała praca zbiorowa grupy V a miejsce III –  Sandra Żach i  Żaneta Rybicka.  Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i gratulujemy.

 

Mistrzowie odwieedzili mistrzów

 

                 Dnia 30 listopada 2016r. w internacie przy Zespole Placówek Szkolno – Wychowawczo – Rewalidacyjnych miał miejsce finał rozgrywek Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Wicedyrektor ds. Wychowania i Opieki organizowany przez pana Piotra Górskiego i pana Tomasza Urbanowicza. Po wielotygodniowych zmaganiach najlepsi z wychowanków przystąpili do rozegrania meczy decydujących o tytule mistrzowskim. W tym roku szkolnym po eliminacjach grupowych udział w turnieju wzięło  19 wychowanków, w dwóch kategoriach: dziewczęta i chłopcy. W finałowych rozgrywkach zwycięstwo odnieśli Kacper Kawiak oraz Anna Miecznikowska. II miejsce w kategorii chłopcy zajął Dominik Zawadzki, III – Przemek Rucki. W kategorii dziewczęta II miejsce zdobyła Patrycja Połeć a III – Martyna Furman.

                Swoją obecnością ten sportowy wieczór uświetnili Pan Tomasz Krzeszewski oraz Kacper Petaś na co dzień związani z drużyną Morliny Ostróda. Zaprezentowany przez trenera oraz zawodnika ostródzkiego klubu pokaz gry zrobił na podopiecznych placówki ogromne wrażenie. Pan Krzeszewski przybliżył również kilka ciekawostek związanych z trenowaniem tego jakże wymagającego sportu. Organizatorzy turnieju pragną podziękować przedstawicielom zespołu Morliny Ostróda za przyjęcie zaproszenia, jak również ich starania na rzecz propagowania tenisa stołowego wśród dzieci i młodzieży.

 

Warsztaty przyrodnicze 

 

                  Życie jest jak pajęczyna, a każda jej nitka składa się z różnych elementów - rzek, oceanów, roślin, zwierząt... Jeśli zniszczymy jedną nić tej pajęczyny, cała ulegnie zniszczeniu!

              By rozwijać ciekawość świata, zachęcać do zdobywania wiedzy i samodzielnego odkrywania przyrody 29  listopada wychowankowie gr. I, V i VII wzięli udział w warsztatach edukacyjnych prowadzonych przez edukatorkę z Nadleśnictwa  Olsztynek panią Justynę Haładaj. W młodszej grupie wychowankowie zmierzyli się z tematem „Kto mieszka w lesie?”. Poprzez udział w różnorodnych zabaw i zadaniach dzieci poznały zwierzęta zamieszkujące okoliczne lasy. Podsumowaniem zajęć był wspólny plakat. Celem spotkania ze starszą młodzieżą było uświadomienie różnorodności świata ptaków i ich roli w przyrodzie. Wychowankowie z zainteresowaniem słuchali ciekawostek z życia ptaków, które mogą spotkać w swojej okolicy. Poznali ptasie smakołyki i sposoby pomagania ptakom w okresie zimowym. Efektem zajęć były wspólnie wykonane i ozdobione karmniki.Pani edukator Justynie Haładaj serdecznie dziękujemy za atrakcyjne zajęcia i z  niecierpliwością czekamy na kolejne warsztaty.

 

Obchody Dnia Życzliwości 

 

                      21 listopada jak w całym kraju obchodziliśmy w naszym internacie Dzień Życzliwości, propagując wartości takie jak: wzajemny szacunek, tolerancja, chęć niesienia pomocy i  działania na rzecz innych. Każdy miał okazję dołączyć do naszej akcji wpisując się w „Serce Życzliwości”. W tym dniu szczególnie nagradzaliśmy życzliwe gesty wręczając uśmiechnięte serduszko i cukierka. Życzliwość to również drobne gesty, jak podanie ręki potrzebującemu, miłe powitanie, ustąpienie miejsca w autobusie, bezinteresowny uśmiech, pomoc w nauce. Każda grupa wychowawcza wywiesiła na drzwiach świetlicy swój emblemat życzliwości i wykazała się pomysłowością w przygotowaniu  życzliwej niespodzianki dla innej grupy. Były wspólne zabawy i śpiewanie, słodkie poczęstunki i pomoc w dyżurach. Namawiamy do wzajemnego szacunku, uśmiechu i dobrej zabawy, która zawsze wsparta jest wszechobecną życzliwością. Codzienne gesty, które tak niewiele kosztują, a tworzą wokół nas wyjątkową atmosferę

 

Konkurs „Znam Zasady Ruchu Drogowego”

 

                      17 listopada po raz kolejny wychowawcy grup wychowawczych zorganizowali konkurs „Znam Zasady Ruchu Drogowego”. Celem konkursu było propagowanie bezpiecznych zachowań w ruchu drogowym oraz wzrost  świadomości na temat zagrożeń  na drodze. Impreza odbyła się w sali gimnastycznej w Zespole Szkół Zawodowych im. S. Petöfi w Ostródzie, gdzie na uczestników konkursu czekały rowery, quady i przygotowane tory przeszkód. Konkurencje miały różnorodną formę, ale wszystkie  dotyczyły  znajomości zasad ruchu drogowego  oraz prawidłowych kontaktów ze służbami ratowniczymi. Uczestnicy rozwiązywali rebusy, uzupełniali zdania, wzięli udział w planszowej grze dydaktycznej oraz wykazali się praktycznymi umiejętnościami na torze przeszkód.  Zmagania naszych podopiecznych oceniało, jury, w którym zasiedli zaproszeni goście: przedstawiciel Straży Miejskiej mł. insp. Robert Kwiatek i funkcjonariusze Policji mł. asp. Jarosław Ławnicki, sierż. Krzysztof Wasiak i mł. insp. Paweł Surowiec.  W konkursie wyłoniono zwycięskie drużyny, którym  wręczono nagrody, m.in. wyjazd do teatru oraz wyjście na kręgle i pizzę. Konkurs przygotowały  i poprowadziły panie: Elżbieta Sarnecka, Marta Śliziewicz, Agnieszka Fert i Anna Kapturkiewicz.

 

Projekt „Duchy historii, czyli żywa lekcja patriotyzmu” 

 

                    9 listopada zakończono w internacie realizację autorstwa p. Ewy Ostrowskiej, Edyty Palczewskiej i Beaty Synowiec.  Projekt realizowany był z funduszy Powiatu Ostródzkiego przy współpracy ze Stowarzyszeniem Na Rzecz Wspierania Rozwoju Osób Niepełnosprawnych „AMICUS” oraz Związkiem Żołnierzy Wojska Polskiego Koło nr 5 w Ostródzie.    Projekt adresowany był do wychowanków internatu. Rozpoczęty był w kwietniu ubiegłego roku i  realizowany w kilku etapach. Podczas jego trwania wychowankowie uczestniczyli w  wielu działaniach. Na początku odwiedzili Skansen Fortyfikacji w Starych Jabłonkach. Przewodnikiem po skansenie był Pan Ryszard Kałużny, który opowiedział historię bunkrów oraz pokazał ciekawe eksponaty z czasów II wojny światowej. Brali także udział w pracach porządkowych przy schronie.  Kolejnym etapem projektu była wycieczka do Wilczego Szańca powiązana ze zwiedzaniem ruin kwater hitlerowskich pozostałych na terenach Warmii i Mazur. Efektem wycieczki jest piękna makieta  bunkrów w Wilczym Szańcu, wykonana przez wychowanków pod nadzorem p. Marzeny Kopczyńskiej i p. Anny Kapturkiewicz  oraz wystawa zdjęć, prezentowana w gablotach w budynku internatu. Wychowankowie uczestniczący w projekcie wzięli również udział w warsztatach tworzenia symboli narodowych. Podczas warsztatów, oprócz wykonywania prac plastycznych, wychowankowie śpiewali pieśni patriotyczne, wzięli udział w quizie dotyczącym tradycji polskich i symboli narodowych, obejrzeli fotoreportaż z wycieczek do miejsc pamięci. Podsumowaniem  projektu była uroczystość z okazji Święta Niepodległości, która odbyła się 9 listopada w internacie. W uroczystości wzięli udział  wychowankowie grup opiekuńczo-wychowawczych oraz weterani i kombatanci, mający bezpośredni udział w działaniach wojennych oraz działaniach zbrojnych, walcząc o suwerenność i niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. Uroczystość rozpoczęto krótkim montażem słowno-muzycznym w wykonaniu wychowanków internatu pod opieką p. Ewy Ostrowskiej i Kamili Fryczyńskiej. Następnie zaproszeni goście: prezes Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych kpt. w st. sp. Franciszek Tomaszewski, por. w st. sp. Jan Jarmużewski oraz Prezes Związku Żołnierzy Wojska Polskiego Koło nr 5 w Ostródzie ppłk w st. sp. Ryszard Kałużny podzielili się z młodzieżą swoimi wspomnieniami. Na  koniec wręczono na ręce pana Ryszarda Kałużnego wykonane przez dzieci i młodzież flagi i kotyliony oraz podziękowano gościom kwiatami oraz brawami.
              Projekt „Duchy historii, czyli żywa lekcja patriotyzmu” był dla wychowanków piękną lekcją  historii. Dał możliwość pogłębienia wiedzy historycznej, przybliżył też historię naszej małej ojczyzny - Warmii i Mazur, ze szczególnym uwzględnieniem okresu II wojny światowej. Działania, w których uczestniczyli wychowankowie przyczyniły się z pewnością do wzmocnienia postaw patriotycznych oraz  rozbudzenia szacunku i poczucia dumy z dorobku minionych pokoleń.
Dziękujemy wszystkim, którzy udzielili nam wsparcia przy realizacji projektu, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem. Autorzy i uczestnicy projektu.   

 

 

 

Jesień w poezji

 

              I znowu nadeszła jesień. Z jednaj strony piękna, radosna i kolorowa, z drugiej smutna, ponura, deszczowa... Różnie bywa. Wzbudza mieszane uczucia, jednak najczęściej  to ta  pora roku, wymusza na człowieku chwile zadumy i refleksji nad przemijaniem. Aż chce się powtórzyć za poetą: „Słońce się chowa za chmurą siwą, nostalgia się do serca wkrada” Jest dużo pięknych wierszy o jesieni i dlatego też tegoroczny konkurs recytatorski odbył  się pod hasłem „Nim opadnie ostatni jesienny liść”.  26 października dwunastu wychowanków internatu, w pięknej jesiennej scenerii zaprezentowało swoje zdolności recytatorskie. Uczestników oceniało trzyosobowe jury w składzie: Maria Jędrzejczyk, Iwona Olszewska i Anna Mówińska.

Zwycięscy zostali wyłonieni w dwóch kategoriach wiekowych młodszej i starszej.

W grupie młodszej laureatami zostali:

I miejsce – Łukasz Kleber

II miejsce – Jakub Jastrzębski

III miejsce – Karol Kołodziejski

Wyróżnienie – Kacper Kawiak.

W grupie starszej:

I miejsce – Seweryn Mróz

II miejsce – Sylwia Mackiewicz i Natalia Łabędzka

III miejsce – Marlena Kaczmarczyk

Wyróżnienie – Klaudia Nadolna.

Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

Nad przebiegiem konkursu czuwały panie Marzena Kopczyńska i Marta Ślizewicz.

 

 

Święto Pieczonego Ziemniaka 

 

                   19  października br. wychowankowie  internatu tradycyjnie, jak co roku powitali jesień zabawą przy ognisku. Święto Pieczonego Ziemniaka rozpoczęto prezentacją grupowych herbów z  darów jesieni, własnoręcznie wykonanych przez wychowanków.  Następnie uczestnicy wzięli  udział w wielu  konkurencjach,  zabawach  i zadaniach sprawnościowych, podczas których mogli popisać się swoją znajomością wykorzystania ziemniaka w życiu codziennym człowieka. Zwieńczeniem udanego spotkania było rozpalenie ogniska oraz  pieczenie i degustacja  kiełbasek i ziemniaków. Zabawa była kolejną okazją do wspólnie  spędzonego czasu w radosnej atmosferze. Nad przebiegiem imprezy czuwali wychowawcy gr. III pani Anna Morawska i pan Tomasz Urbanowicz.   

  

 

                       Akademia poświęcona Dniu Edukacji Narodowej                  

 

        12 października 2016r. w internacie odbyła się akademia poświęcona Dniu Edukacji Narodowej. Uroczystość rozpoczął występ wychowanków przygotowany przez p. Marzenę Kopczyńską” i p. Edytę Palczewską. Nasi podopieczni podziękowali słowami poetów wszystkim wychowawcom za opiekę i trud pracy wychowawczej. Wiersze przeplatane były pięknymi piosenkami w wykonaniu Klaudii Jaworskiej i Patrycji Połeć. Na zakończenie wychowankowie przedstawili krótką prezentację zdjęć wszystkich pracowników internatu oraz wręczyli kwiaty i własnoręcznie wykonane upominki.

 

 

 

POWITANIE NOWYCH WYCHOWANKÓW

  

                  Od wielu lat w internacie panuje tradycja, uroczystego włączania nowych wychowanków do naszej społeczności. Dzieci i młodzież przechodzą próby sprawności ciała i ducha, czyli „otrzęsiny”. Tradycja otrzęsin i pasowania wywodzi się z dawnych czasów, kiedy to istniały jeszcze królewskie dwory.

                27 września jadalnia w internacie również na chwilę zmieniła się w królewską komnatę.  Na tronie zasiedli Król i Królowa - wybrani spośród starszych wychowanków, aby poddać próbie  nowoprzybyłych giermków. Nasi młodsi koledzy udowodnili, że posiadają umiejętności przydatne w pełnieniu codziennych powinności. Doskonale poradzili sobie z powleczeniem poszewki, zrobieniem zdrowych kanapek oraz rozpoznaniem owoców i przyborów higienicznych. Na koniec, chcąc zyskać przychylność królowej, wykonali dla niej jarzębinowe korale. Po turniejowych rozgrywkach złożyli przysięgę i dostąpili zaszczytu pasowania mieczem przez Dyrektora Placówki i Wicedyrektor ds. Wychowania i Opieki, wstępując tym samym w mury naszego internackiego królestwa. Uroczystość powitania nowych wychowanków była doskonałą okazją     do zintegrowania wszystkich mieszkańców internatu podczas zorganizowanej   z tej okazji zabawy tanecznej. W tym miejscu bardzo dziękujemy panu Mariuszowi Bieńkowskiemu z Zespołu „Maxel Live” z Iławy za pomoc.

Uroczystość przygotowały panie A. Fert i E. sarnecka. 

      

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo -Rewalidacyjnych
    14-100 Ostróda, ul. Grunwaldzka 14
  • 89 646 30 73 - szkoły
    89 646 26 51- internat
    e-mail: sosw-ostroda@wp.pl

Galeria zdjęć